Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

4 Etapy pracy z e-portfolio

1. Zebranie. Zbierz dowody i zapisz artefakty, które stanowią udokumentowanie twoich osiągnięć. Ten pierwszy krok pozwoli ci na zorientowanie się w swoich zasobach, uporządkowanie ich i zidentyfikowanie brakujących elementów. Rozproszone dotychczas dowody twojej pracy znajdą się w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Zastosuj katalogi i foldery, stwórz logiczny system nazewnictwa.

2. Wybór. Wybierz artefakty i dowody, której najlepiej pokazują twoje umiejętności. Gdy zdefiniujesz już cel swojego e-portfolio (patrz niżej) zrób przegląd repozytorium swoich artefaktów i wybierz te, które twoim zdaniem najlepiej dokumentują deklarowane przez ciebie umiejętności.

3. Ocena. Zapytaj kolegę, tutora, kogoś, komu ufasz, aby ocenił twoje e-portfolio i dał ci informację zwrotną (feedback). Konstruktywna krytyka pomoże ci w dalszej pracy. Nie traktuj jej jak czegoś negatywnego lecz postaraj się przemyśleć rady. Nie musisz się z nimi zgadzać, ważne, być potrafił uzasadnić swój wybór.

4. Refleksja. Zastanów się nad tym, czego doświadczyłeś i czego się nauczyłeś. To najtrudniejsza część jednak niezbędna, by e-portfolio służyło tobie i twojemu rozwojowi.

5. Prezentacja. Zindywidualizuj swoje e-portfolio i zaprezentuj je. Nadaj mu indywidualny wygląd, pokaż swoje upodobania czy pasje. Sposób prezentacji jest także dowodem twoich umiejętności komunikacyjnych.

PoprzedniNastępny