Informacja zwrotna

Podstawowe informacje o informacji zwrotnej

Serwis: mapped-project
Kurs: E-portfolio w rozwoju zawodowym i osobistym 2.0 (PL)
Książka: Informacja zwrotna
Wydrukowane przez użytkoniwka: Gość
Data: czwartek, 10 grudzień 2015, 08:44

Spis treści

Sposób oceny jest niezmiennie związany z celami (edukacyjnymi, zawodowymi, osobistymi), jakie stawiamy zarówno przed sobą jak i dla innych.
Rożne typy e-portfolio będą wymagały zatem różnego sposobu oceny:
Przeczytaj jeszcze raz kryteria oceny i przeanalizuj, które z nich odpowiadają kolejnym typom e-portfolio. Czy możliwe jest jednoznaczne przyporządkowanie elementów?
Twoim celem jest stworzenie zawodowego e-portfolio rozwojowego.

Prawdopodobnie pierwsze szkice będą odzwierciedlały nieco inny, mniej złożony cel, jednak z czasem praca może stać się „osobistym trenerem” jej autora. W dużej mierze będzie to zależało od tego, jakie wskazówki i jaką pomoc uzyskasz od innych osób - koleżanek i kolegów z pracy, przyjaciół, innych uczestników kursu, rodziny.

W tym sensie feedback - informacja zwrotna ma dostarczyć ci pomysłów, zainspirować, skłonić do refleksji. To informacja o twoim umiejscowieniu na drodze do wybranego celu oraz sposobach na jego osiągnięcie, lecz także wskazówka, inspiracja do poszukiwania innych informacji, rozwiązań, metod.
Informacja zwrotna jest zawsze subiektywna. Tym różni się od oceny opartej na wymiernych kryteriach, wskaźnikach liczbowych itp. Tu odwołujesz się do swoich obserwacji, opinii, uczuć, używasz zaimka „ja”, „mnie”.

Ważne, byś skupił/a się na kilku najważniejszych elementach, takich, które przyniosą drugiej osobie pożytek. Nadmiar informacji zamiast skłonić do działania, może przytłoczyć. Wybierz 1-2 elementy, które można zmienić na lepsze, a wypowiedź rozpocznij i zakończ zdecydowanym akcentem pozytywnym. Opisz to, co jest dobre i wartościowe - pochwała naprawdę uskrzydla i zachęca do rozwoju.

Pamiętaj, że osoba, której udzielasz informacji, zaufała ci - podzieliła się z tobą swoją pracą. Doceń to.
O, jaka ładna grafika! Uwielbiam ten kolor! I to tło, naprawdę elegancko to wygląda moim zdaniem z taką wesołą czcionką!

Widzę, że użyłaś dużo czerwonego. Na białym tle stanowi to spory kontrast.
Dobra robota! Ładnie, fajnie, miło, dobrze...
Kiepsko ci poszło tym razem.

Sądzę, że gdyby ten plik był w innym formacie to łatwiej byłoby go otworzyć.
Czy myślisz, że udałoby cię się nagrać to przemówienie?

Ty nigdy nie angażujesz się w żadne projekty! / Ania od 2005 nie brała udziału w projekcie.

Po tobie zawsze można się było spodziewać, że w końcu zapiszesz się na kurs wspinaczkowy. / Twoje wieloletnie zainteresowanie wspinaczką musiało zaowocować udziałem w tym kursie.

Absolwenci „nowodworka” zawsze byli najlepsi w matematyce / W tej szkole połowa uczniów wybierała studia matematyczne.
Świetnie! Naprawdę mi się spodobało

Dzięki temu łatwiej przeczytać tekst. Kolor czerwony przyciąga uwagę.
To rozprasza moją uwagę.
Jest Pani taka ładna i ma taki piękny uśmiech, że klientom trudno się z Panią rozmawia

Widzę, że podczas rozmowy z klientem wybuchasz głośnym śmiechem. To może rozpraszać niektórych klientów.
Podoba mi się takie zestawienie kolorów.
Nie lubię, kiedy korzystasz z moich materiałów bez podawania ich autorstwa.

Pomocne jest założenie, że osoba przekazująca informację zwrotną ma pozytywne intencje. Jej celem nie jest zrobienie nikomu krzywdy, upokorzenie czy zasmucenie lecz udzielenie wsparcia, pomocy, docenienie i zmotywowanie.

Przyjmij informację zwrotną jak informację. Nie musisz się z nią zgadzać, ale możesz wyciągnąć z niej wnioski dla siebie.

Nie broń się, nie usprawiedliwiaj, nie tłumacz - przemyśl to, co usłyszałaś/eś lub przeczytałaś/eś na temat swojej pracy, zanotuj własne uwagi, dopytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Bądź pewny siebie - twoja praca ma ogromną wartość przede wszystkim dla ciebie.

Przemyśl raz jeszcze otrzymaną informację. Jeśli są w niej elementy, z którymi się nie zgadzasz, zastanów się dlaczego. Ten posty zabieg może być świetnym sposobem na dostrzeżenie twoich mocnych stron.
Jeśli dotąd nie spotkałaś/eś się z koncepcją informacji zwrotnej możesz przeczytać więcej na ten temat w materiałach, na podstawie których opracowany został tekst. Dotyczą one głównie informacji zwrotnej w formie mówionej, zasady jednak można z powodzeniem stosować także w informacji pisemnej.

Strona z materiałami szkoleniowymi dla nauczycieli akademii medycznej (j. angielski), podzielona na moduły. Informacji zwrotnej dotyczy moduł 4.


Blog Olgi Rzyckiej, trenerki: wpis dotyczący zasad udzielania informacji zwrotnej oraz wpis nt. otrzymywania informacji zwrotnej z portalu HR.Standard

Klasyczna już pozycja autorstwa Danuty Sterny i zespołu nauczycieli "Informacja zwrotna w ocenianiu kształtującym", Centrum Edukacji Obywatelskiej

Tutaj jest miejsce na Twoje propozycje! Możesz opublikować na forum kursu linki do ciekawych pozycji nt. informacji zwrotnej.