JAK PRZYGOTOWAĆ ZDJĘCIE DO PUBLIKACJI W INTERNECIE*

Wiele aplikacji, szczególnie oprogramowanie blogów, pobiera twoje zdjęcia i umieszcza je bezpośrednio na stronie, bez konieczności wykonywania skomplikowanych działań - wystarczy postępować zgodnie z załączoną prostą instrukcją. Nie potrzebujesz posiadać technicznych umiejętności, ponieważ oprogramowanie robi wszystko za ciebie.

Jednak możesz chcieć zmienić zdjęcie, które zrobiłeś swoim własnym aparatem, zanim umieścisz je na stronie, na przykład poprzez przycięcie, dodanie tekstu czy retusz. Możesz także dodać zdjęcie, które znajduje się w twoim komputerze, a zostało zrobione przez kogoś innego.
W tym przypadku warto poznać podstawowe informacje na temat formatowania i standardów, bez znajomości których obiekt, którego chcesz użyć, może nie spełniać wymagań technicznych.

Jakich formatów i standardów używać?

Najważniejszą rzeczą podczas wyboru formatu zdjęć jest zastanowienie się, z jakim rodzajem obrazów najczęściej pracujesz, oraz jak chcesz je wykorzystać.
Bardzo ważny jest czas otwierania się obrazka. Jeśli obraz zajmuje za dużo pamięci, ładowanie go zajmie bardzo dużo czasu, co będzie frustrujące zarówno dla ciebie i twoich uczniów (odbiorców). Rozwiązaniem jest skompresowanie zdjęcia do odpowiedniej wielkości, zajmującej mniej pamięci. Możesz to zrobić, wybierając jeden z kilku formatów, w zależności od informacji zawartej na obrazku - najważniejsze z nich to JPEG, GIF oraz PNG.

JPEG
JPEG jest skrótem od nazwy "Joint Photographic Experts Group". Ten format jest używany do obrazków z dużą ilością kolorów, gradientów, na przykład kolorowych fotografii. Możesz ustawić poziom jakości obrazu między 0 a 100%. Im niższy poziom jakości, tym mniejszy rozmiar pliku, ale przy tym większa utrata informacji (np. zamazane krawędzie), i odwrotnie.

GIF
Gif to skrót od " Graphics Interchange Format". GIF jest używany do obrazów z mniejszą ilością kolorów (poniżej 256), a jego zaletą jest brak utraty informacji podczas kompresji pliku, stąd jego duża użyteczność przy grafikach i ilustracjach.
Kompresja GIF nie jest odpowiednia do plików z dużym gradientem, jak np. zdjęcia.
Możesz zapisać sekwencję plików gif jako animację, ten format jest także odpowiedni to obrazów zawierających elementy transparentne. Jednakże nie możesz ustawić odcieni transparentnych (w przeciwieństwie do formatu PNG) - piksele są przezroczyste lub nie.

PNG
PNG jest skrótem od "Portable Network Graphics". Jest zbliżony do formatu GIF. Również może zapisywać do 256 kolorów, ale z lepszym wskaźnikiem kompresji. Może także zapisywać odcienie kolorów transparentnych, zwane także "kanałami alfa". PNG ejst najbardziej rozwiniętym formatem. Ma jednak pewne wady. Internet eXplorer poniżej wersji 6 nie wspiera kanałów alfa, natomiast inne przeglądarki (np. Firefox, Safari, Opera, IE7) tak, ale mogą interpretować obraz w różny sposób - co stanowi kolejny problem. Ponadto potrzebuje więcej pamięci, niż JPEG.

* Ten fragment jest częścią rozdziału TACCLE handbook - podręcznika dla nauczycieli i edukatorów dostępnego na Licencji Creative Commons Attribution - Non commercial - Share Alike 2.0 Belgian licence.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 15 marzec 2012, 09:14