Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
Następny
 
 

1 Dlaczego e-portfolio

Oczekiwania wobec współczesnego studenta, a potem pracownika wykraczają daleko ponad to, czego dowiedzieć można się ze świadectwa ukończenia szkoły i ocen na dyplomie. Umiejętności i kompetencje są dużo ważniejsze w życiu zawodowym (i osobistym) niż stopień. Są też często dużo trudniejsze do zademonstrowania i zweryfikowania. Mobilność studentów i pracowników, którzy coraz częściej nie są związani z jednym miejscem nauki czy pracy nie ułatwia stworzenia spójnego systemu uznawania kompetencji i umiejętności. Jak przekonać pracodawcę, że nasze umiejętności są znaczące, choć nie posiadamy na nie formalnego potwierdzenia, bo zdobyliśmy je podczas stażu czy wakacyjnej pracy?

Siła e-portfolio leży w jego wielowymiarowości. Wśród specjalistów pracujących z metodą e-portfolio pojawia się wiele definicji, podkreślających różne jego elementy – kognitywne, dydaktyczne czy technologiczne. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym aspektom e-portfolio, podkreślanym przez praktyków wykorzystujących tę metodę w dydaktyce.

W najwęższym rozumieniu e-portfolio to zbiór treści cyfrowych – tekstów, zdjęć, filmów czy dźwięków, uporządkowany w pewien logiczny i celowy sposób oraz reprezentujący dokonania zarówno jednostek, jak i grup czy instytucji przy pomocy dedykowanego systemu informatycznego (por. Love i in. 2004; Cambridge, 2001; Challis, 2005; Simens, 2004).

Jednak tak ograniczone wykorzystanie e-portfolio jest niezwykle rzadkie. Większość dobrych przykładów pokazuje, że jest to jedynie pierwszy etap wdrażania systemu e-portfolio, który w perspektywie wspierać ma nie tyle archiwizację dokumentów, ale przede wszystkim refleksję i rozwój jego autora.
Rozwinięty system e-portfolio pozwala bowiem autorowi tworzyć i zarządzać cyfrowym zbiorem obiektów, które prezentują jego kompetencje i umiejętności w wybranym kontekście oraz wspierać refleksję zarówno nad uczeniem się, jak i własnym rozwojem. E-portfolio opowiada zatem historię człowieka (ucznia, studenta, pracownika) ujętą w ramy cyfrowych elementów (dowodów, pomysłów, refleksji, informacji zwrotnych, danych).


Następny