ePortfolio ma swoją największą wartość wtedy, gdy rozwijasz je i wykorzystujesz w czasie. Poniższy rysunek obrazuje zarówno podstawowe cechy e-portfolio jak i zaznacza proces tworzenia e-portfolio w czasie. Zamieszczone artefakty mogą bowiem odnosić się do tego, co przeszłe ("już umiem", "nad tym pracowałam/em kiedyś"), teraźniejsze ("nad tym teraz pracuję", "to mnie interesuje") jak i przyszłe ("mam zamiar", "marzę o..."). Każdy z tych elementów będzie elementem opowiadanej przez ciebie historii na temat twojego rozwoju.
e-p w czasie
Uzupełnij swoją historię o elementy związane z przyszłością. Zastanów się nad tym, co planujesz robić w niedalekiej przyszłości i jakie długofalowe cele stawiasz przed sobą.

Stwórz konkretny plan działania i zamieść go jako element twojego portfolio, z datami wydarzeń lub przewidywanych doświadczeń oraz mediami, które pomogą ci stworzyć cyfrowe artefakty. Zaplanuj dokumentację swoich działań nad rozwijaniem e-portfolio tak, by można je było ująć w formę cyfrowych artefaktów. Przemyśl, jakie działania będziesz musiał/a wykonać aby zgromadzić artefakty np. wypożyczenie kamery, pomoc w robieniu zdjęć, instalacja programu do nagrywania dźwięku, nauczenie się obsługi skanera itp).
Modyfikuj plan w czasie, uzupełniając go o kolejne etapy. Trzymaj się planu.